Stravovanie
- Strava je kvalitne pripravená z kvalitných a čerstvých surovín a ideálne je ak je spotrebovaná do 3 hodín od prípravy. Ak ju treba odložiť tak nestačí len do chladu, treba ju po rýchlom schladení aj zmraziť. Tak sa zachová v strave maximum živín.
- Strava má obsahovať: Ovocie a zeleninu v surovom stave (minimálna denná dávka 150g na 10kg telesnej hmotnosti na deň) ako šaláty, ovocné a zeleninové šťavy, príloha.
- Orechy v surovom stave: mandle, kešu orechy, slnečnicové semienka...
- Mäso ak vôbec tak chudé, biele, (ryby, kura, králik, morka) varené, grilované, dusené. Pečené a vyprážané len výnimočne.
- Bielkoviny v podobe strukovín: šošovica, fazuľa, sója, cícer, mango atď. nahrádzajú mäso.
- Cestoviny, chlieb, pečivo najlepšie celozrnné kváskové, ale len v malom množstve.
- Mlieko, mliečne výrobky: uprednostňovať kyslomliečne kozie, ovčie.
- Dostatok tekutín denne 1,7-2 litre vody, bylinkových čajov, polievok, štiav ...
- Sladiť medom maximálne 2 polievkové lyžice denne pre dospelú osobu (sladíme vlažné nápoje. V horúcich sa med znehodnocuje)
- V období jarnej únavy, po ochorení, operácii užívať aj vitamínové prípravky (vitamíny A,E,C, ktoré sú antioxidanty, stopové prvky selén, zinok, beta-karotén.
Čomu sa vyhýbať?
- fajčeniu (pobytu v zadymených priestoroch)
- alkoholu (alkohol má podporný vplyv na rozvoj onkologického ochorenia)
- bielemu cukru, bielej múke
- soli: nahrádzať ju aromatickou zeleninou
- trvanlivé produkty: obsahujú farbivá, stabilizátory, údené mäso, párky a šunka obsahujú aj rakovinotvorné látky.
- tučným jedlám: len 10 percent kalorickej spotreby má byť pokrytých tukom.
Telesná aktivita:
Pravidelný pohyb aspoň 3x do týždňa po 2 hodiny, alebo každý deň 3/4 hodiny (mierny šport, tanec, prechádzka do mierneho spotenia)
Nauč sa zvládať stres:
- Bolesť, strach, hnev, rozčúlenie, nešťastie, rýchly beh života vyvoláva v tele negatívny stres, pri ktorom sa vyplavujú stresové hormóny. Tieto hormóny je dobré " spáliť " pohybom. Ak nie sú odbúrané škodia telu (vysoký tlak, infarkt, onkologické ochorenia...)
- Telesná aktivita "spaľuje "hormóny stresu a podporuje tvorbu endorfínov - hormónov šťastia. Navyše ľudia, ktorí pravidelne športujú nemávajú osteoporózu či onkologické ochorenie.
- V živote poznáme aj pozitívny stres: spôsobujú ho radosť, veselosť, príjemné zážitky, pozitívne sebahodnotenie, pozitívne myslenie. Posilňujte svoje vzťahy s blízkymi a tešte sa z nich. Ľudia, ktorí sa cítia dobre, lepšie zvládajú svoje problémy a následne sa cítia ešte lepšie. Tieto momenty je potrebné vniesť do života.
- Rovnako nevyhnutnou súčasťou nášho života má byť aj relaxácia. Je dobré, denne aspoň hodinku byť sám so sebou, uvoľniť sa, alebo robiť, čo sa človeku žiada.
- Nezabudnúť ani na rôzne metódy" práce" na sebe (relaxácia, pozitívne myslenie, joga a podobne) Vo všetkom zlom je niečo dobré. Na oblohe nebol ešte taký mrak, spoza ktorého by slnko nevyšlo.