Správy z NOI
Rezort zdravotníctva
Zdroj: www.teraz.sk, Servis: Slovensko, Dátum: 11.05.2021
https://www.teraz.sk/slovensko/mz-sr-bude-hladat-kompromis-pri-navs/548228-clanok.html
11. mája (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, budú sa snažiť nájsť kompromis. Pripomenula, že ešte stále treba byť obozretnými.
"Pacienti v nemocniciach sú často ľudia s oslabenou imunitou, preto platné opatrenia sú nastavené s jediným cieľom – ochrany ich zdravia a životov. Ministerstvo zdravotníctva empaticky vníma akékoľvek konštruktívne požiadavky, preto sa budeme snažiť nájsť kompromisné riešenie," informovala.
Zdôraznila, že ministerstvu zdravotníctva je ľúto každého života, ktorý sa nepodarí zachrániť. Pripomenula, že tak rezort zdravotníctva, ako aj zdravotníci v systéme robia všetko pre to, aby vrátili stratené zdravie všetkým, ktorí oň bojujú.
Eliášová dodala, že z hľadiska návštev v nemocniciach počas pandémie nového koronavírusu boli pravidlá prijímané odvíjajúc sa od v danom čase aktuálnej epidemiologickej situácie v krajine a postupne sa aj vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemiologickú situáciu opatrenia aj v zdravotníckych zariadeniach postupne uvoľňujú.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová informovala o tom, že citlivo vníma situáciu okolo návštev pacientov v nemocniciach. Oslovila preto ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby usmernil zdravotnícke zariadenia o poskytovaní výnimky zo zákazu návštev v zdravotníckom zariadení a umožnení rozlúčky najbližších príbuzných s pacientmi v terminálnych štádiách ochorenia.
Na verejnú ochrankyňu práv sa obrátili príbuzní obetí pandémie z komunity Skutočné obete s tým, že ich blízki nakazení novým koronavírusom zomierali v nemocniciach osamotení, bez možnosti návštevy. Napísali preto aj otvorený list vláde SR, ministrovi zdravotníctva či hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi.
Mamografov máme dosť, no nie každý je kvalitný Mamografia je jediná preventívna metóda, vďaka ktorej sa dá odhaliť rakovina prsníka v štádiu, keď je dobre liečiteľná. Spoľahlivosť vyšetrenia je 95 %, niektoré ženy sa ho však boja. Oprávnene?
Zdroj: SME, Strana: 18, Servis: , Dátum: 12.05.2021, Autor:
Odhadom 10 percent žien verí rôznym článkom na internete, ktoré sú namierené proti mamografii. Asi najrozšírenejšou obavou je bolesť alebo drvenie prsníka pri vyšetrení. Pravdou je, že trojsekundové väčšie stlačenie mu nijako neublíži. Je nutné pre čo najlepšiu kontrolu tkanív prsníka a zníženie dávky žiarenia. Ani obava z radiačnej záťaže pri mamografii nie je namieste. Je niekoľkonásobne nižšia a šetrnejšia, ako pri bežnom röntgene (RTG) kostí alebo počítačovej tomografii (CT). Mamografickým vyšetrením dostanete do tela toľko mäkkého žiarenia, ako keď letíte lietadlom z Prahy do New Yorku.
Najčastejšia rakovina
Rakovina prsníka je v celosvetovom meradle najčastejšie diagnostikovaným nádorovým ochorením a zároveň najčastejšou príčinou úmrtia žien na rakovinu. Ochorie na ňu každá desiata žena. Mamografia je dosiaľ jediná metóda, ktorá umožňuje spoľahlivú, rýchlu, hromadnú a lacnú diagnostiku karcinómu prsníka vo včasnom štádiu bez metastáz, keď choroba prebieha bez objektívnych a subjektívnych príznakov a je ešte stále obmedzená v mieste vlastného nálezu. Takýto nádor je spravidla vyliečiteľný.
Skríningový program u nás
Na Slovensku sa okrem diagnostickej mamografie realizuje aj „preventívna“ mamografia. Ide prevažne o nekoordinovaný skríning a vykonáva sa hlavne na vlastnú žiadosť alebo na základe lekárskeho rozhodnutia. Pacientske združenia sa preto snažia o systematický a cielený skríning rakoviny prsníka, ktorý by pri 70- až 75-percentnej účasti žien mohol znížiť úmrtnosť na toto ochorenie o 30 až 35 percent. Skríningová mamografia by sa mala vykonávať na pracoviskách, ktoré sú overené auditom kvality a v súlade s podmienkami smerníc Európskej únie. „Mamografov máme na Slovensku síce dosť, no nevieme, ktoré spĺňajú kritériá,“ pripustil štátny tajomník MZ SR prof. MUDr. Stanislav Špánik, CSc. Aj preto OZ Amazonky a Ružová stužka, n. f. spustili osvetový projekt s názvom Ja som už bola, počas ktorého chcú nielen podporiť prevenciu a včasný záchyt rakoviny prsníka mamografickým vyšetrením, ale chcú aj preveriť kvalitu jednotlivých mamografov, ktorých je na Slovensku vyše 120.
Dôležitý skríning
Preventívne mamografické vyšetrenie sa podľa platnej legislatívy na Slovensku odporúča ženám od 40 do 69 rokov v dvojročných intervaloch. Tie, ktoré majú z matkinej strany v rodine ženu s rakovinou prsníka, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú liečbu, majú pre zvýšené riziko nárok na mamografické vyšetrenie každý rok. Absolvuje ju však iba 21 percent spomedzi tých, ktoré na ňu majú nárok. „Mamografia dokáže odhaliť veľmi diskrétne zmeny na prsnej žľaze, ktoré sa nedajú zistiť samovyšetrením alebo pomocou sonografie,“ hovorí MUDr. Alena Kállayová, zástupkyňa výboru Sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS. „Preto je odporúčaná odborníkmi ako vyhľadávacia – skríningová metóda pre populáciu žien. Vždy je lepšie a lacnejšie liečiť chorobu vo včasnom štádiu, keď žena môže viesť kvalitný a plnohodnotný život,“ dodáva.
Situácia na Slovensku v číslach
Karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje 18 percent zo všetkých karcinómov
v ženskej populácii. Spolu 1,3 milióna žien na Slovensku je oprávnených na skríning (ženy vo veku > 40 rokov). Každoročne by sa malo vyšetrovať 650 000 žien (v dvojročných obdobiach).
278 000 mamografických vyšetrení bolo poskytnutých v roku 2015. Na Slovensku bolo v roku 2016 k dispozícii
125 mamografických prístrojov.
Ja som už bola
Ide o názov putovného podujatia, ktoré upozorňuje na potrebu včasného záchytu onkologického ochorenia prsníka, pomáha búrať mýty o mamografickom vyšetrení a nabádať na účasť na preventívnych prehliadkach. Organizátori sa počas osvetovej kampane plánujú postupne zastaviť v slovenských mestách, v ktorých je nemocnica s mamografom. „Mnohé ženy, bohužiaľ, viac veria fámam o škodlivosti mamografu než skúseným lekárom. Vďaka včasnej diagnostike však zvládlo onkologické ochorenie aj veľa členiek OZ Amazonky. Ak by ženy nezanedbávali prevenciu a absolvovali pravidelné prehliadky, podarilo by sa nám zachrániť až 300 slovenských žien ročne. Toľko ich každý rok umiera úplne zbytočne, pre neopodstatnené obavy z mamografu,“ hovorí predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová.
Základné informácie o mamografickom vyšetrení:
Na mamografické vyšetrenie vás pošle gynekológ alebo praktický lekár. Na preventívne mamografické vyšetrenie raz za dva roky máte nárok po štyridsiatke až po dosiahnutie 69 rokov, aj keď nemáte žiadne problémy s prsníkmi a ste „zdravá“. Ženy, ktoré majú v rodine niekoho s rakovinou prsníka (z matkinej strany), majú nárok na mamografické vyšetrenie každý rok, rovnako ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu a ženy v prechode užívajúce hormonálnu substitučnú liečbu. Mamografické vyšetrenie sa spravidla robí v čase od 1. dňa menštruácie do 10. až 11. dňa menštruačného cyklu. Ak máte nepravidelný cyklus, spresníte termín podľa nástupu menštruácie priamo na pracovisku. V deň vyšetrenia sa odporúča nepoužívať kozmetické prípravky do podpazušia a na prsia, lebo môžu ovplyvniť vyhodnocovanie. Ak vám predtým mamografiu urobili na inom pracovisku, mamografické snímky si môžete vyžiadať a priniesť so sebou, aby sa nálezy mohli porovnať a nemuselo sa znova posudzovať, čo sa už diagnostikovalo alebo liečilo. Kým nedosiahnete 40 rokov, ste tehotná alebo dojčíte, budú vás vyšetrovať sonograficky.
(ik) Mamografia dokáže odhaliť diskrétne zmeny na prsnej žľaze, ktoré sa nedajú zistiť samovyšetrením alebo pomocou sonografie. Preto je odporúčaná ako vyhľadávacia metóda.
Zásadná zmena očkovania
Zdroj: JOJ, Strana: 01, Servis: Noviny o 19:30, Dátum: 11.05.2021, Autor:
moderátor:
Očkovanie AstraZenecou pre tých, ktorí ňou ešte neboli očkovaní, dnes ministerstvo zdravotníctva pozastavilo.
moderátorka:
Tí, ktorí čakajú na druhú dávku tejto vakcíny, ňou zaočkovaní budú. Rozhodnutie prichádza po zasadnutí špeciálnej komisie, ktorá sa zaoberala úmrtím 47 ročnej ženy po podaní vakcíny AstraZeneca.
Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR:
Očkujeme naďalej tých ľudí, ktorí čakajú na druhú dávku vakcíny. Naďalej platí, že benefity tejto vakcíny prevyšujú riziká. Z preventívnych dôvodov sme ale pozastavili očkovanie takzvaných prvoočkovancov touto vakcínou.
Marika Dulaiová, redaktorka:
Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva prichádza po rokovaní špeciálnej komisie po úmrtí 47 ročnej ženy po podaní vakcíny AstraZeneca.
Zuzana Eliášová:
Sa diskutovalo o všetkých detailoch ohľadom očkovania vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Tu sa opierame o konkrétne závery Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Marika Dulaiová:
Ten vydal svoje stanovisko už uplynulý piatok.
Magdaléna Jurkemiková, hovorkyňa ŠÚKL (telefonát):
Vzhľadom na existenciu genetickej predispozície k trombofilnému stavu súvis medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria a následnou trombózou žilového sínusu bol stanovený ako pravdepodobný.
Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR (7.5.2021):
Táto pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detekovateľná pred očkovaním.
Marika Dulaiová:
Minister zdravotníctva avizoval, že na zasadnutie špeciálnej komisie môže v súvislosti s AstraZenecou dôjsť aj na prehodnotenie očkovacej stratégie. Či pozastavenie podávania vakcíny pre tých, ktorí ju mali dostať v prvej dávke, je zatiaľ jedinou zmenou, nie je isté.
Zuzana Eliášová:
Ministerstvo zdravotníctva aktuálne kompletizuje všetky odborné podklady a v priebehu tohto týždňa budeme následne informovať o prípadných ďalších krokoch.
Marika Dulaiová:
Zatiaľ je však jasné, že viac ako 191 tisíc ľudí v čakárni vo veku od 17 do 40+, ktorí čakali na očkovanie AstraZenecou, touto vakcínou očkovaní nebudú.
Zuzana Eliášová:
V tejto fáze sme sa rozhodli pre tento preventívny krok.
Marika Dulaiová:
Doteraz AstraZenecu dostalo v prvej dávke viac ako 423 tisíc osôb.
Zuzana Eliášová:
Že sa pokračuje v očkovaní druhou dávkou tejto očkovacej látky, ten rozsah od prvého očkovania je od 8 do 12 týždňov.
Doc. MUDr. Peter Sabaka, PhD., Klinika infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU, UNB:
Pretože na základe súčasných dát vieme, že je to bezpečné, respektíve tie trombózy sa vyskytujú len po prvej dávke a pri druhej dávke nie je zvýšené riziko.
Marika Dulaiová:
O pozastavení očkovania touto vakcínou, či o úvahach o tomto kroku prichádzajú stále ďalšie a ďalšie správy aj zo zahraničia. Najnovšie je to Nórsko.
Doc. MUDr. Peter Sabaka, PhD.:
Na základe toho, že sa objavujú nové skutočnosti a nové dáta ohľadom bezpečnosti vakcín a taktiež že sa neustále mení epidemiologická situácia, tak sa stále mení aj tento pomer rizika a toho benefitu, čiže už pre určité vekové skupiny, napríklad pre mladé ženy, môže riziko z očkovania vektorovou vakcínou, ktorou je AstraZeneca, prevýšiť ten benefit ochrany.
Marika Dulaiová:
Počas tohto týždňa sa má rozhodnúť aj o osude Sputnika V na Slovensku. Pripomeňme, že ministerstvo zdravotníctva stále čaká na výsledky testov, keďže Rusi zobrali niekoľko sto vakcín na pretestovanie. Testy v Maďarsku dopadli rovnako ako v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv.
Vladimír Lengvarský (7.5.2021):
Sú negatívne, sú v poriadku.
Mirka Štrbáková Urbanovičová:
No statusu ministra financií na sociálnej sieti, že sa touto látkou začne na Slovensku očkovať do troch dní, rezort zdravotníctva neporozumel a o podobnej informácii nevie.
Zuzana Eliášová:
Ministerstvo zdravotníctva môžeme povedať, že v tejto chvíli oficiálnu informáciou nedisponuje, to znamená nebola nám doručená táto informácia ľudovo povedané na papieri. Faktom ale je a rozumieme, že pán minister Matovič o tejto veci rokuje dlhodobejšie, to znamená môže mať napríklad ústnu informáciu.
Marika Dulaiová:
Na oznam Igora Matoviča dnes zareagovala veľmi ostro aj opozícia.
Richard Raši, nezaradený poslanec NR SR (Hlas-SD):
On nemôže dohodnúť, že Rusi budú súhlasiť s očkovaním. Buď je to vakcína bezpečná a vtedy nemá čo dohodnúť a ten výsledok nám doručia z certifikovaného laboratória, alebo tak nie je.
Marika Dulaiová:
Podľa aktuálnej štúdie by sa 350 tisíc ľudí na Slovensku nechalo zaočkovať iba Sputnikom.
Martin Smatana, odborník na zdravotnícke informácie (telefonát):
Avšak koľko z tých ľudí, ktorých indikovali, že by sa dali zaočkovať, sa aj reálne plánujú, a to bohužiaľ v tejto skupine ľudí, čo sú ochotní iba Sputnikom, je približne iba jedna tretina. To znamená, že 55 až do približne 100 tisíc ľudí, ktorí ak tu nebude Sputnik dostupný, tak sa pravdepodobne v žiadnom prípade zaočkovať teda nedajú.
Doc. MUDr. Peter Sabaka, PhD.:
Keďže Sputnik nie je registrovaný Európskou liekovou agentúrou, tak nikdy nebude daný na rovnakú úroveň ako tie registrované vakcíny a je možné, že sa s ním bude očkovať na báze dobrovoľnosti.
RNDr. Boris Klempa, DrSc., virológ, Biomedicínske centrum SAV v Bratislave:
Ja by som tú vakcínu používal v momente, keď bude schválená EMA-ou a dovtedy by som ju ja nikomu neodporúčal.
moderátor:
Zaujíma vás, aká je zaočkovanosť vo vašom kraji? Podrobný prehľad nájdete na spravodajskom webe televízie JOJ noviny.sk.
Ufrnkla za oceán
Zdroj: Šarm, Strana: 48, Servis: Spoločnosť hore nohami, Dátum: 11.05.2021, Autor: RG
Aneta Parišková (47) strávila Deň matiek so synmi v Orlande.
Známa jojkárka, ktorá pre vážne onkologické ochorenie podstupovala chemoterapiu, strávila niekoľko týždňov na Slovensku.
Spravila tak po tom, čo sa dala očkovať vakcínou Johnson and Johnson v USA, kde na striedačku žije. Túto látku si Aneta Parišková nevybrala náhodne, keďže je jednodávková a ona nemusí byť viazaná na termín druhého očkovania. Má praktické dôvody, keďže blondínka cestuje cez oceán za prácou v spravodajstve TV JOJ, rieši tu záležitosti okolo svojej škôlky a jaslí, ale najmä sem prilieta pre pravidelné kontroly a konzultácie so svojím onkológom Ľubošom Drgoňom z NOÚ.
Na lavičke Po tom, čo Parišková dva týždne sedela v jojkárskych Novinách a následne ju vystriedala kolegyňa Lucia Barmošová, bolo zrejmé, že na rodnej hrude sa dlho nezdrží. A ako pravda sa to ukázalo už na Deň matiek, keď spokojná a vysmiata televízna hviezda zavesila fotografiu so svojimi synmi na lavičke. Florida, kde si s manželom Miroslavom Polakovičom kúpili dom, jej evidentne prospieva.
-Aneta s Danielom, Gabrielom a Nathanom sa ohlásila z floridského Orlanda.
-S Jánom Mečiarom v Novinách -Doktor Drgoňa na ňu dozerá.
Vakcínu od AstraZeneca dočasne pozastavili. Ministerstvo reaguje na úmrtie 47-ročnej ženy
Zdroj: www.forbes.sk, Strana: , Servis: zdravie, Dátum: 11.05.2021, Autor: Forbes Slovensko, Forbes
https://www.forbes.sk/vakcinu-od-astrazeneca-docasne-pozastavili-ministerstvo-reaguje-na-umrtie-47-rocnej-zeny/
Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz. Agentúru TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
„Aktuálne sa očkujú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku tejto očkovacej látky. Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovaných je pozastavené. Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako budeme na Slovensku v tejto veci postupovať,“ cituje Eliášovú portál Teraz.sk.
Rezort podľa nej aktuálne kompletizuje všetky odborné stanoviská. O ďalších krokoch bude informovať počas tohto týždňa.
Minulý týždeň upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv na pravdepodobnú súvislosť očkovania s úmrtím 47-ročnej ženy. „Podľa prvotných informácií táto pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detegovateľná pred očkovaním,“ povedal v piatok 7. mája na tlačovej konferencii šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Ako informuje Denník N, príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela s trombózou žíl, ktoré odvádzajú krv z mozgu.
Sputnik dostal zelenú
Zdroj: TV Markíza, Strana: 02, Servis: Televízne noviny, Dátum: 11.05.2021, Autor:
moderátorka:
Koniec čakania na Sputnik. Slovensko by vraj malo už v najbližších dňoch začať očkovať ruskou vakcínou. V rozhovore pre televíziu Markíza to dnes potvrdil Igor Matovič. Jeho vlastný minister zdravotníctva pritom odkázal, že o takom rozhodnutí nič nevie.
Viktor Serebryakov, redaktor:
V predvečer svojich narodenín sa o prekvapenie postaral samotný Igor Matovič a na Facebooku napísal, že nič už nestojí v ceste tomu, aby sme začali očkovať Sputnikom.
Igor Matovič, minister financií (OĽaNO)(text v obraze):
Po výborných výsledkoch testov sa schyľuje v najbližších dňoch k začiatku očkovania Sputnikom aj na Slovensku. S ruskou stranou som počas víkendu dohodol, že so začiatkom očkovania súhlasia.
Viktor Serebryakov:
Ako sa ukázalo, toto bola novinka aj pre ministra zdravotníctva a aj v parlamente sa Igor Matovič s touto informáciou podelil len s vlastnými poslancami.
Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva:
Oficiálnou informáciou na papieri ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli nedisponuje.
Viktor Serebryakov:
Máte vy viac informácií v strane o tom?
Juraj Šeliga, poslanec parlamentu (Za ľudí):
Nemáme žiadne informácie.
Anna Zemanová, poslankyňa parlamentu (SaS):
Nemáme.
György Gyimesi, poslanec parlamentu (OĽaNO):
Touto informáciou, že Ruská federácia nebude ďalej skúmať túto vakcínu, máme od piatku.
Zuzana Eliášová:
Faktom ale je, že pán minister Matovič rokoval ohľadom Sputnika V s príslušnými stranami a je možné, že môže mať tieto informácie v predstihu.
Viktor Serebryakov:
Premiér Heger sa do debaty vložiť odmietol a odkázal nám, že sa máme na detaily pýtať Matoviča. Toho sme napokon vypátrali na ministerstve financií a podľa jeho slov Sputnik brzdia už len posledné formality.
Igor Matovič:
Podpisuje sa dodatok k súčasnej zmluve, zároveň následne by mal prísť súhlas, oficiálny papier z ruskej strany, že umožňujú očkovanie a potom je to už len a len na tom, ako to organizačne zvládne ministerstvo zdravotníctva.
Viktor Serebryakov:
Minister zdravotníctva pritom ešte minulý týždeň bol vo vyjadreniach mimoriadne opatrný a opakoval, že rozhodnutie ešte nepadlo.
Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva (nom. OĽaNO)(7.5.2021):
Riešením je povoliť a nepovoliť, to sú dve riešenia.
Viktor Serebryakov:
Rozhodne teda minister v prospech očkovania, už ste dohodnutí v strane?
Igor Matovič:
Ja som dnes s pánom ministrom telefonoval. Povedal, že po tom, ako príde papier oficiálny z Ruska, že dovoľujú očkovanie, on v tom nevidí dôvod, aby to blokoval.
Viktor Serebryakov:
Koľko bude trvať spustenie očkovania, ani či si ľudia budú dávať Sputnik na vlastnú zodpovednosť, sme sa dnes nedozvedeli. Expremiér ale dúfa, že sa záujemcovia budú môcť hlásiť online.
Igor Matovič:
Ja predpokladám, že to pôjde cez čakáreň.
Viktor Serebryakov:
Expertom pritom stále chýbajú dokumenty, ktoré nám Rusi k vakcíne sľúbili dodať.
Vladimír Lengvarský (5.5.2021):
Čiastočne bola doručená.
Viktor Serebryakov (5.5.2021):
A čo to znamená čiastočne?
Vladimír Lengvarský (5.5.2021):
Nie všetko čo sme chceli.
Zuzana Baťová, Štátny ústav na kontrolu liečiv (Na telo PLUS):
My potrebujeme pomerne do detailov vedieť napríklad aký typ adenovírusu je, ako urobili to, že sa nemnoží?
Viktor Serebryakov:
Tie dodatočné dokumenty, ktoré sme žiadali, Rusko dodá, alebo to pôjde bez toho?
Igor Matovič:
To už neviem.
Viktor Serebryakov:
A je tu ešte jeden háčik, Sputniku totiž môžu priťažiť problémy AstraZenecy. To znamená, že ak by sa zastavilo očkovanie Astrou, tak by sa to dotklo aj Sputniku?
Anna Zemanová:
Je to možné, lebo je to vlastne očkovacia látka na tom istom princípe ako je Astra.
Núdzový stav sa predčasne skončí. Nezakážu už večerné behanie ani protesty
Zdroj: domov.sme.sk, Strana: , Servis: Domov, Dátum: 11.05.2021, Autor: Michal Katuška
https://domov.sme.sk/c/22656224/nudzovy-stav-sa-predcasne-skonci-nezakazu-uz-vecerne-behanie-ani-protivladne-protesty.html
Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.
BRATISLAVA. Cítim sa ako v 19. storočí, keď olejové lampy verejného osvetlenia po zotmení zapaľovali špeciálni pracovníci, ospravedlňoval sa mestský policajt okoloidúcim v Bratislave na Kollárovom námestí, keď im večer kázal ísť domov.
Bolo po 21. hodine, čo od začiatku marca znamená začiatok sprísneného zákazu vychádzania. Po deviatej večer sa na celom Slovensku nesmie ísť ani do potravín, ani behať v parku. Povolená je len cesta za lekárom a zaopatriť blízkych na to odkázaných.
Všetky tieto zákazy sa od utorka budúceho týždňa predčasne skončia. Vláda už totiž nedokáže v parlamente nájsť dostatok hlasov na predĺženie núdzového stavu a bez núdzového stavu ich už nemôže ponechať v platnosti.
Ukončenie núdzového stavu neprinesie ukončenie všetkých obmedzení. Prísne hygienické pravidlá ako maximálny počet ľudí v obchode či povinnosť nosiť respirátor v budovách zostanú v platnosti. Tie sú naďalej v právomoci úradov verejného zdravotníctva.
Núdzový stav však vypne všetky zákazy pohybu aj zákaz zhromažďovania. Zruší sa celodenný zákaz vychádzania, ktorý ešte tento týždeň platí pre okresy Myjava a Považský Bystrica a skončí aj večerný zákaz vychádzania platný stále pre zvyšných 77 okresov.
Vládni poslanci: Už by nebolo dosť hlasov
„Už nie je vôľa na ďalšie predĺženie,“ tlmočí postoj poslancov za Sme rodina šéf klubu Peter Pčolinský. Rovnako reagujú aj poslanci Za ľudí a SaS. „Parlament už ten súhlas nedá, lebo to nechcú ani poslanci z koaličných strán,“ hovorí Ondrej Dostál z SaS.
Vláda núdzový stav predĺžila 26. apríla na ďalších 30 dní. Bez odobrenia parlamentom, ale nemôže trvať dlhšie ako 20 dní.
Šefka klubu Za ľudí Jana Žitňanská hovorí, že jej poslanci sa ešte poradia s konzíliom odborníkov. „Vidíme to však tak, že by núdzový stav už mal byť zrušený, keďže epidemiologická situácia sa zlepšuje.“
Núdzový stav sa tak skončí automaticky, čo vychádza práve na polnoc z pondelka na utorok 18. mája.
Ako sa rozširoval núdzový stav Núdzový stav vyhlásila vláda Petra Pellegriniho (vtedy Smer, dnes Hlas) 16. marca, aby sa mohli nemocnice pripraviť na očakávaný nárast počtu chorých na covid-19. Núdzový stav sa v roku 2020 ešte trikrát rozširoval. Prvýkrát preto, aby sa týkal aj súkromných zdravotníckych zariadení a ich pracovníkov. Druhýkrát sa rozšíril aj na domovy sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov. Tretíkrát sa núdzový stav rozširoval pred Veľkou nocou, keď štát zaviedol zákaz zhromažďovania. Aj tento zákaz platí doteraz. Núdzový stav sa skončil 13. júna. Vláda Igora Matoviča znovu vyhlásila núdzový stav 1. októbra 2020. Koncom decembra vláda zmenila ústavný zákon tak, aby núdzový stav mohol trvať nepretržite dlhšie ako 90 dní a zaviedla možnosť stav núdze predĺžiť. Od decembra vláda stav núdze využila štyrikrát. Vláda môže núdzový stav predĺžiť vždy na najviac 45 dní. Do 20 dní od prijatia to však musí potvrdiť aj parlament. Bez súhlasu parlamentu prestáva stav núdze platiť po uplynutí 20 dní od predĺženia.
OĽaNO na otázky o núdzovom stave nereagovalo.
„Nechceme núdzový stav predlžovať nezmyselne,“ povedal pred dvoma týždňami premiér Eduard Heger (OĽaNO). Odôvodnil to názorom odborníkov.
„Už sa na to môžeme pozerať inak ako vtedy. V niektorých okresoch síce ešte vidíme rast infikovaných, ale na väčšine územia je priaznivý vývoj,“ hovorí teraz hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková.
„Už by sme situáciu vedeli zvládnuť aj bez obmedzení pohybu,“ dodala Hudečková, ktorá je aj členkou odborného konzília.
Núdzový stav otvorí aj verejné zhromaždenia
„Vláda sa bála protestov a toho, že tu budú nejaké vzbury,“ vysvetľoval ešte v januári Marek Krajčí (OĽaNO) ako minister zdravotníctva, prečo kabinet Igora Matoviča neprijal koncom roka prísnejšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu.
Koniec stavu núdze od budúceho týždňa znamená, že štát už nebude mať dosah na právo ľudí organizovať a zúčastniť sa na verejných zhromaždeniach, mítingoch či protestoch. Zákaz platí od 1. októbra. Odvtedy sa môže stretnúť najviac šesť ľudí.
Po vyše 200 dňoch sa tak tieto práva obnovia. Bez núdzového stavu ich nebudú môcť obmedziť ani hygienici.
Kým pri hromadných podujatiach, ako sú koncerty, festivaly či divadelné predstavenia, môžu úrady verejného zdravotníctva naďalej regulovať počet ľudí, ktorí sa na nich zúčastnia, pre verejné zhromaždenia to neplatí.
Ústava ich totiž chápe ako prejav politických práv, hovorí ústavný právnik Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
„Keby po vypnutí núdzového stavu sám namiesto vlády organizovanie zhromaždení opäť obmedzil, tak to by nebolo v poriadku. Hygienici by museli právomoci zarovno s vládou, čo nemajú,“ tvrdí ústavný právnik.
Nemocnice môžu mať problém
Skončenie núdzového stavu môže spôsobiť problémy v nemocniciach. Nemocnice bez núdzového stavu tiež nemôžu vyčleniť pre covidových pacientov lôžka na úkor iných oddelení, ako to robia už mesiace.
Zdravotníkom bez stavu núdze skončia obmedzenia, pre ktoré nemôžu dať výpoveď, nesmú štrajkovať, musia pracovať aj na iných oddeleniach, než na aké boli prijatí, a dovolenky môžu čerpať len obmedzene.
Ako ukončiť núdzový stav bez toho, aby zrazu chýbali zdravotníci, diskutovala podľa informácií SME v pondelok večer aj koaličná rada. „Určite sa tým bude zaoberať aj vláda,“ potvrdila šéfka tlačového odboru úradu vlády Simona Mikušová.
Vláda má rokovať o návrhu, ktorý by v nemocniciach udržal núdzový režim aj bez núdzového stavu. Jeho autor Ondrej Dostál z SaS však ešte nevie povedať, či bude jeho súčasťou aj pracovná povinnosť pre zdravotníkov.
„Zatiaľ o tom diskutujeme, neviem sa k tomu bližšie vyjadriť,“ tvrdí Dostál. Pripustil, že obmedzovať práva lekárov a sestier mimo núdzového stavu môže naraziť na ústavu.
Udržanie nemocníc v covidovej pohotovosti podporuje aj ministerstvo zdravotníctva pod vedením ministra Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO), nesúhlasia s ním ale zdravotníci.
„Sme zásadne proti tomu, aby sa núdzový stav vymenil za nejasnú hospodársku mobilizáciu, ktorá bude naďalej postihovať zdravotníkov, bez akejkoľvek primeranej kompenzácie,“ reagovali v spoločnom stanovisku odborové aj profesijné organizácie lekárov aj sestier.
Vláda má obavy, že po vyše roka trvajúcej pandémií by uvoľnenie režimu spôsobilo veľký výpadok personálu v nemocniciach.
„Aby nám po viac ako ročnom, vyčerpávajúcom boji s pandémiou ani náhodou nenapadlo, že aj my si potrebujeme oddýchnuť a môžeme byť vyčerpaní a niektorí z nás aj vyhorení po období, ktoré nikto z nás v minulosti ešte nezažil,“ reagujú zdravotníci.
Zastaviť preventívne vyšetrenia počas pandémie nebolo šťastné riešenie, myslí si skúsená rádiologička
Zdroj: mediweb.hnonline.sk, Strana: , Servis: Analýzy, Dátum: 04.05.2021, Autor: Monika Toporcerová
https://mediweb.hnonline.sk/analyzy/2339670-zastavit-preventivne-vysetrenia-pocas-pandemie-nebolo-stastne-riesenie-mysli-si-skusena-radiologicka
Mamografický skríning bol pozastavený, plánované pozývanie na populačný skríning karcinómu krčka maternice sa ani nezačalo.
V roku 2019 sa v SR konečne začal populačný skríning troch preventabilných onkologických ochorení. Skríning kolorektálneho karcinómu (KRCa) sa naštartoval v úvode roka pilotnou fázou spojenou so zasielaním testov na okultné krvácanie pre 20-tisíc poistencov, pokračoval v septembri spustením mamografického skríningu a pripravovalo sa pozývanie poisteniek na skríning karcinómu krčka maternice. Pandémia koronavírusu však významne poznačila populačné skríningy.
Skomplikovala aj sľubne naštartovaný mamografický skríning. Mnohé mamografické pracoviská hlásili odkladanie vyšetrení zo strany žien z dôvodu obáv prísť do zdravotníckeho zariadenia. Doc. MUDr. Jana Slobodníková, CSc., MPH, z Rádiologickej kliniky, s. r. o., v Trenčíne hovorí, že mamografický skríning sa po spustení na jeseň 2019 pomaly rozbiehal a počet pacientok sa počas januára a februára 2020 postupne zvyšoval. „Za tieto dva mesiace sme vyšetrili vyše 300 pacientok. COVID-19 negatívne ovplyvnil celý tento proces. V apríli dalo ministerstvo zdravotníctva vyhlásenie, že sa preventívne vyšetrenia majú limitovať alebo zrušiť. Zastaviť celý proces nebolo šťastné riešenie, aj keď to bolo myslené v dobrom. Je pravda, že veľa žien sa bálo prísť na mamografiu a telefonicky rušili termíny. Vraveli sme im, že pozývací list platí pol rok a ak sa pandemická situácia zlepší, môžu sa opäť objednať. No veľa termínov sme zrušili,“ hodnotí situáciu pred rokom.
Prevádzka mamografického pracoviska v trenčianskej nemocnici, podobne ako v iných nemocniciach, bola pozastavená. „Naše pracovisko od marca ani na jeden deň nezastavilo prevádzku, nelimitovali sme vyšetrenia. Samozrejme, za prísnych hygienických opatrení. Z troch lekárov a štyroch laborantiek ani jeden neochorel,“ konštatuje doc. Slobodníková.
Prístup v zahraničí
Kým u nás platilo počas pandémie odporúčanie zastaviť preventívne vyšetrenia a zdravotné poisťovne tak neposielali pozvánky na skríningové mamografické vyšetrenie, v zahraničí podľa doc. Slobodníkovej skríning pokračoval. „V ČR skríning zastavený nebol, informovala som na pracoviskách, s ktorými spolupracujeme. Bola som účastníčkou webinárov s kolegami zo zahraničia, týkajúcich sa karcinómu prsníka, a kolegyňa z Dubaja potvrdila, že žiadnu ženu neodmietli vyšetriť. Prednášali kolegyne zo Švajčiarska, Poľska, Izraela a podľa ich vyjadrenia ani tam nelimitovali skríningový program. Nemyslím si, že nariadenie nášho ministerstva bolo zle myslené, len bola škoda, že preventívne vyšetrenia a skríningové programy sa zastavili, pretože ženy boli pripravené chodiť,“ komentuje.
Doc. Slobodníková pozitívne hodnotí fakt, že na ministerstve zase začala pracovať komisia pre skríningové programy. Na reštart skríningu bude tiež potrebná mediálna podpora. Spolu s Trenčianskou univerzitou sa podieľa na osvete formou krátkych filmov o význame prevencie, samovyšetrovania prsníkov a ďalších témach, ktoré sa budú vysielať na rôznych podujatiach v trenčianskom regióne vrátane jesenného Týždňa vedy.
Dôsledky
Negatívny dosah prvej a následne aj druhej vlny pandémie na populačné skríningy skonštatoval aj Národný onkologický inštitút (NOI) v správe Skríningové onkologické programy na Slovensku za rok 2020. Najvýraznejšie sa to dotklo skríningu karcinómu krčka maternice. „Vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu v spojitosti s pandémiou COVID-19, na základe odporúčaní ministra zdravotníctva SR a odborníkov – epidemiológov s cieľom znížiť mobilitu občanov, sa v roku 2020 nezačalo pozývanie na populačný skríning karcinómu krčka maternice napriek tomu, že všetky odborné podklady, potrebné na zavedenie celoplošného skríningu, boli pripravené. MZ SR, NOI v spolupráci s odbornou pracovnou skupinou a pacientskymi organizáciami tiež podrobne prepracovali mediálnu kampaň vrátane pozývacieho listu, ktorý budú zdravotné poisťovne zasielať po utlmení pandémie,“ uvádza sa v správe NOI.
MUDr. Oliver Sadovský, CSc., vedúci pracovnej skupiny pre skríning rakoviny krčka maternice, avizuje rozbeh programu, v krátkom čase začnú zdravotné poisťovne pozývať svoje poistenky na skríningové cytologické vyšetrenie. Aktuálne môžu absolvovať oportúnny skríning karcinómu krčka maternice v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky.
Vedúci pracovnej skupiny pre skríning KRCa MUDr. Rudolf Hrčka, CSc., hovorí o výraznom dosahu aj na populačný skríning KRCa, ktorý zásadne ovplyvnila koronakríza. „Kvôli nej sme si netrúfali spustiť odosielanie testov v roku 2020, pretože hrozila neúčasť na preventívnych prehliadkach a celý pozývací skríning by bol zbytočný. Náš odhad bol správny a realita okolo korony predstihla aj tie najhoršie scenáre, pretože to zasiahlo aj rok 2021 prakticky do týchto dní,“ hodnotí situáciu MUDr. Hrčka.
MUDr. Alena Kállayová, vedúca pracovnej skupiny pre skríning karcinómu prsníka, priznáva, že mamograficky skríning rakoviny prsníka v roku 2020 bol tak, ako celý život našej spoločnosti, ovplyvnený pandémiou a celková účasť žien bola relatívne nízka. „Mamograficky skríning, až na krátke obdobie tri mesiacov, prebiehal a preverené skríningové mamografické pracoviská fungovali. Dôkazom je aj zdiagnostikovanie niekoľko sto prípadov rakoviny prsníka vo včasných, dobre liečiteľných štádiách,“ hovorí. Oceňuje prácu všetkých lekárov, rádiologických asistentov, zdravotných sestier aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa svojou každodennou prácou v ťažkom období pandémie podieľali na mamografickom skríningu rakoviny prsníka.
Zdravotné poisťovne
Údaje od zdravotných poisťovní potvrdzujú slová odborníkov. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) potvrdila, že v roku 2020 zasielala pozývacie listy len na skríning rakoviny prsníka. „VšZP v súlade s odporúčaním MZ SR v čase pandémie dočasne zastavila zasielanie pozvánok na skríningové vyšetrenia,“ uviedol hovorca VšZP Matej Neumann.
VšZP v rámci skríningu rakoviny prsníka vlani zaslala 57 600 pozvánok, v októbri 2020 bolo zaslaných 43 200 pozvánok a v decembri 14 400. VšZP za minulý rok uhradila spolu 2 525 výkonov. Mesačný prehľad dát hovorí o výraznom poklese skríningových mamografických vyšetrení prsníkov. Kým v januári a vo februári mamografiu absolvovalo spolu 900 žien, v apríli nastal prudký zlom a do konca roka sa počty vyšetrení za jednotlivé mesiace pohybovali v rozpätí od 29 v apríli do 267 v decembri.
Pokiaľ ide o skríning KRCa, VšZP pripomína, že v januári 2019 bol spustený len pilotný projekt, ktorý sa v roku 2020 vyhodnotil. „Následne sa pripravovala úprava metodík pravidelného pozývania a vyhodnocovania tohto skríningu. Zároveň pokračoval proces verejného obstarávania testov, ktoré je VšZP ako jediná zdravotná poisťovňa povinná realizovať. Napriek tomu, že sa v roku 2020 plánovalo pokračovať v organizovanom populačnom skríningovom programe, z dôvodu pandémie sa nepodarilo nadviazať na jeho prvú fázu podľa predstáv a pozvánky neboli zasielané,“ informoval M. Neumann.
VšZP v rámci prevencie naďalej uhrádzala vyšetrenia na skryté krvácanie v stolici (TOKS). „VšZP iniciatívne hľadala riešenie, aby aj počas pretrvávajúcej pandémie zvýšila počty preventívnych vyšetrení na krv v stolici tak, aby táto podpora prevencie so zainteresovaním všeobecných lekárov bola efektívna. Z tohto dôvodu sme umožnili časti všeobecných lekárov, ktorí prejavili záujem o cielenejšie manažovanie poistencov, aby aj v čase pandémie pozývali svojich pacientov na toto preventívne vyšetrenie. Nový výkon im VšZP zazmluvnila od 1. januára 2021. Z prvých priebežných hodnotení vychádza, že počas pokračujúcej pandémie nedošlo k výraznejšiemu poklesu tohto typu prevencie,“ doplnil hovorca najväčšej zdravotnej poisťovne.
Dodal, že v čase vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 sa na úrovni zdravotných poisťovní dolaďovali otázky súvisiace s financovaním nových zdravotných výkonov spojených so zavedením populačného skríningu zameraného na zisťovanie rakoviny krčka maternice. „Takže v roku 2020 neboli zasielané pozvánky na tento skríning. Pokiaľ ide o cytologické vyšetrenia realizované v rámci preventívnych prehliadok, v roku 2020 bolo realizovaných 121 425 cytologických vyšetrení. Pandémia negatívne poznačila aj populačné skríningy. Veríme, že zlepšujúca sa pandemická situácia v krátkom čase umožní pokračovanie všetkých troch skríningov,“ predpokladá VšZP.
Obnovenie jedného skríningu
Zdravotná poisťovňa Dôvera v závere minulého roka obnovila pozývanie na skríning KRCa. V novembri a decembri zaslala poistencom spolu 15 000 pozvánok s testom. Vyšetrenie absolvovalo do konca februára 448 spomedzi pozvaných poistencov, čo predstavuje účasť vyše troch percent. Pozitívny test na okultné krvácanie malo 61 pacientov.
Pri skríningových mamografických vyšetreniach zaznamenala Dôvera podobný vývoj ako VšZP. Počty za prvý štvrťrok minulého roka sa v priemere pohybovali okolo 200 vyšetrení mesačne, po aprílovom útlme sa v lete vrátili na úroveň zo začiatku roka, no jesenný nástup druhej vlny opäť znamenal pokles vyšetrení v rámci populačného skríningu karcinómu prsníka. Ako informoval hovorca Dôvery Matej Štepianský, za uplynulý rok a prvé dva mesiace tohto roka poslali spolu 28 800 pozvánok na mamografický skríning. Na vyšetrenie prišlo 1 767 žien (účasť 6,1 %), v 27 prípadoch bol nález po mamografii, ultrazvuku a biopsii pozitívny.
„Populačný skríning rakoviny krčka maternice v roku 2020 sa nezačal kvôli pandemickej situácii,“ potvrdil M. Štepianský.
Adresné pozývanie
Union zdravotná poisťovňa posielala v roku 2020 pozývacie listy na skríning rakoviny prsníka tým poistenkám, ktoré splnili definované kritériá. „Spustenie celoplošného skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka sme plánovali v októbri 2020, avšak vzhľadom k opatreniam, súvisiacim s pandémiou koronavírusu sme na odporučenie MZ SR realizáciu skríningu dočasne pozastavili, rovnako ako spustenie celoplošného skríningu rakoviny krčka maternice," uviedla hovorkyňa Union Beáta Dupaľová-Ksenzsighová.
Potvrdila, že celoplošný skríning KRCa zatiaľ nebol spustený. „Na základe rozhodnutia Komisie MZ SR pre skríning onkologických chorôb v Slovenskej republike by sa mal celoplošný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka spustiť najneskôr v septembri 2021," avizuje Union.
Union ZP odoslala v roku 2020 10 033 pozývacích listov na skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov, doteraz bolo uhradených 1 471 týchto vyšetrení u pozvaných poisteniek. „Na odporučenie gynekológa v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky, absolvovalo mamografické vyšetrenie 8,4% z tých, ktoré majú na toto vyšetrenie podľa zákona nárok každé dva roky," upozornila na problém B.Dupaľová-Ksenzsighová.
Cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice vlani absolvovalo 12 697 poisteniek Unionu, čo je 32% z tých, ktoré majú na toto vyšetrenie nárok.„Na základe rozhodnutia Komisie MZ SR pre skríning onkologických chorôb v Slovenskej republike sa skríning rakoviny krčka maternice má spustiť v júni 2021. Pozývať sa budú poistenky od 23 do 64 rokov, ktoré spĺňajú definované kritériá," dodala hovorkyňa.
Rok 2020 bol podľa Unionu pre sekundárnu prevenciu zložitý. „Na základe odporúčania ministra zdravotníctva SR a viacerých odborníkov s cieľom znížiť mobilitu občanov, bol v roku 2020 dočasne pozastavený populačný skríning a nebola odporúčaná ani návšteva lekára s dôvodom absolvovať preventívnu prehliadku. Dôsledkom pozastavenia skríningu spolu s nízkou účasťou poistencov na skríningových vyšetreniach, vykonávaných alebo indikovaných v rámci preventívnych prehliadok, môže byť nárast onkologických ochorení, zaradených do populačného skríningu, ktoré budú diagnostikované v neskoršom štádiu," upozorňuje poisťovňa Union. Problém vidé aj v pretrvávajúcej neúčasti pomerne veľkej skupiny poistencov na prevencii. „Práve tých, ktorí ju dlhodobo zanedbávajú, plánujeme na jednotlivé skríningové programy adresne pozývať," avizuje Union.
Vízia na rok 2021
Odborníci podieľajúci sa na skríningových programoch pod hlavičkou Národného onkologického inštitútu veria, že rok 2021 bude pre onkologickú prevenciu priaznivejší, a že sa podarí zabezpečiť fungovanie všetkých troch odporúčaných onkologických skríningových programov v súlade s európskymi odporúčaniami.
Po utlmení pandémie budú aktivity smerované k zavedeniu druhej fázy skríningu kolorektálneho karcinómu. „Dôležité bude nastavovať procesy tak, aby aj na Slovensku bol postupne zavedený jednotný organizovaný skríningový program KRK s pochopením významu jednotnej metodiky, možnosti priebežnej kontroly kvality, priebežného vyhodnocovania a následnej aktualizácie a s pochopením dôležitosti kontinuálnej osvety a zvyšovania odbornej kvality všetkých zainteresovaných odborníkov,“ uvádza NOI.
Doterajší priebeh a priebežná analýza populačného mamografického skríningu okrem iného poukázali na nedostatočný počet certifikovaných skríningových mamografických centier na Slovensku. „Jednou z priorít je preto podpora práce Komisie MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne a jej pracovnej skupiny pre mamografický skríning karcinómu prsníka v snahe zabezpečiť dostatočné, rovnomerné pokrytie skríningových mamografických pracovísk a zvýšiť ich počet z doterajších 16 na 20 a viac,“ zdôrazňuje NOI v správe o stave skríningu a poukazuje na potrebu schválenia metodiky jednotného vykazovania kódov výkonov a diagnóz, ako aj vytvorenie spôsobu zberu dôležitých klinických údajov v rámci skríningového programu, čo umožní efektívne vyhodnocovanie skríningového programu. Dôležitá bude aj téma priebežnej osvety, medializácie a edukácie medzi laickou a odbornou verejnosťou.
Prioritou tohto roka je začať pozývanie na skríning karcinómu krčka maternice s podporou kontinuálnej masívnej osvety. „K tomu je však nutné zabezpečiť zoznam gynekologických ambulancií, ktoré budú schopné prijať do svojej starostlivosti ženy, ktoré dosiaľ nemajú svojho obvodného gynekológa. Tiež absentuje transparentné prepojenie gynekologických ambulancií na vysokošpecializované pracoviská poskytujúce expertné kolposkopické vyšetrenie, aby tak bola odborne zabezpečená plynulá cesta ženy v celom skríningovom programe pre karcinóm krčka maternice,“ uvádza správa NOI.
Riaditeľ NCZI kritizoval, že mladým stopli očkovanie. Odvolali ho
Zdroj: spravy.pravda.sk, Strana: , Servis: , Dátum: 04.05.2021, Autor: Peter Madro, Pravda
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/586678-riaditel-nczi-kritizoval-ze-mladym-stopli-ockovanie-odvolali-ho/
Generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií Róberta Suju odvolali. Informoval o tom v utorok poslanec Richard Raši (Hlas-SD). Suja v pondelok uviedol, že mladí ľudia medzi 16 až 18, ktorým očkovanie zrušilo ministerstvo zdravotníctva, mali podľa pravidiel na vakcínu právo. NCZI povedie od stredy Pavol Capek, uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Podnet na zrušenie očkovania najmladších dal prostredníctvom sociálnej siete minister financií Igor Matovič. „Verím, že Ministerstvo zdravotníctva nepripustí BLAMÁŽ, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol začkovaný čo i len jeden zdravý 16–17 ročný tínedžer Pfizerom či Modernou. Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by patričné a nemilosrdné následky. Píšem radšej verejne, aby neboli zase nejaké trápne výhovorky,“ napísal Matovič. Následne očkovanie tínedžerov ministerstvo zdravotníctva zrušilo.
Zmätky pri očkovaní
Prihlasovanie na očkovanie prešlo od februára rôznymi fázami. Najskôr sa išlo striktne podľa veku. Prioritu mali zdravotníci, potom sa na istý čas dostali dopredu učitelia a taxikári, až sa nakoniec znižovala veková hranica a Čakáreň, registračný systém na očkovanie, otvorili pre všetkých nad 16 rokov.
Môže Slovensko očkovacie centrá o niekoľko týždňov zatvoriť
Ani takmer po pol roku, odkedy bola na Slovensku podaná prvá vakcína proti koronavírusu, nie je registračný systém stabilný a každé otváranie nových fáz so sebou prináša problémy. Kým na začiatku ľudia museli striehnuť pri počítačoch na voľný termín, teraz ich Čakáreň pozýva podľa vyhlášky. No aj napriek tomu musel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) počas niekoľkých hodín zrušiť očkovacie termíny približne pre 3 500 záujemcov. Len preto, že mali 16 a 17 rokov.
Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja tvrdí, že podľa neho mali byť zaočkovaní. Pripomína, že NCZI je technický realizátor a vakcinačnú stratégiu riadi rezort zdravotníctva. Záujemcom radí s akýmkoľvek problémom sa obrátiť na ich call centrum. To je však preťažené a keďže volajúci majú individuálne problémy, nie vždy im vie operátor pomôcť.
Suja tvrdí, že keď sa našli peniaze na plošné testovanie, mali by sa nájsť aj pre NCZI, aby registráciu na očkovanie zvládal.
„V priebehu nasledujúcich týždňov si neviem predstaviť, že by sa každý, kto bude mať záujem, nedostal k vakcíne,“ dodal Suja. V Čakárni je podľa neho momentálne 258-tisíc záujemcov, minulý štvrtok, keď sa mohol registrovať v podstate ktokoľvek od 16 rokov, sa ich prihlásilo 130-tisíc. Suja upozorňuje, že to je veľmi málo, a ak by sa neregistrovalo viac ľudí, o tri či štyri týždne sa môžu zatvoriť očkovacie centrá. Sám však nevie, ako bude vyzerať očkovanie na jeseň, no pripúšťa, že registračný systém na to, aby zvládol preočkovanie populácie, bude potrebovať aktualizáciu.
Mali právo na vakcínu
Po otvorení sa do Čakárne prihlásili aj tínedžeri, ktorí mali dostať, podobne ako seniori, vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech.
Približne 3 500 zo skupiny 16– a 17-ročných aj dostalo termín na očkovanie. Analytici z projektu Dáta bez pátosu tvrdili, že systém sa riadil ich rodným číslom, a tak ich bral ako vyše storočných. Suja však tvrdí, že v takom prípade by termíny dostali aj ľudia nad 20 rokov a podľa neho žiadna chyba v systéme sa nestala.
„Všetky termíny na očkovanie pre 16– a 17-ročných boli udelené správne a v rámci vyhlášky," objasňuje Suja s tým, že boli v oblastiach, kde nebol taký dopyt po očkovaní. Záujem o vakcinovanie je podľa neho slabý.
O zrušení termínov očkovania pre mladých rozhodlo v piatok večer vedenie ministerstva zdravotníctva. Aj po kritike od expremiéra a terajšieho ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). „Spád udalostí bol taký rýchly, že si neviem predstaviť, že by sa v tej chvíli rozhodlo inak,“ hovorí šéf NCZI Róbert Suja s tým, že sa rezort snažil „zachrániť mediálny obraz“.
„Nepoviem, že by som to považoval za chybu, ale mali legitímne právo byť očkovaní. Nenastala žiadna technická chyba. Kritéria boli presne reflektované,“ uviedol Suja. Podľa neho rozhodnutie ministra zdravotníctva o zrušení týchto termínov pre tínedžerov nebolo správne.
Mladí podľa neho preukázali veľký záujem cestovať za očkovaním. Na kritiku, že pred mladými by mali byť uprednostnení chronickí pacienti, Suja reagoval, že chronicky chorí sú priebežne očkovaní. NCZI tvrdí, že zdravotné poisťovne mu dodali zoznam 1,3 milióna chronických pacientov. Pacienti o tom však nemusia ani len vedieť, poisťovňa ich na zoznam zaradí automaticky a medzi uprednostnenými môžu byť po novom napríklad aj alergici.
Očkovaniu chýba motivácia
Pre Suju nie je hlavný problém v tom, že sa 3 500 tínedžerov nedostalo po intervencii ministra zdravotníctva k termínu na očkovanie, ale to, že sa po otvorení Čakárne pre všetkých zaregistrovalo len 130-tisíc záujemcov.
„Keby sa očkovalo 50-tisíc ľudí týždenne, tak by sme mohli dosiahnuť 60-percentnú zaočkovanosť až v auguste. Z toho pohľadu je dôležitejšie rozprávať sa o nízkom záujme o očkovanie," ozrejmil Suja, podľa ktorého Slovensko nedosiahne ani kritickú masu. Odborníci dlhodobo pripomínajú, že na to, aby sa vytvorila kolektívna imunita proti vírusu, je potrebné, aby sa zaočkovalo aspoň 60 percent populácie.
„Ťažko odhadnúť, čo spraví s záujmom o očkovanie Sputnik V, ale nemyslím si že prekročíme 1,8 milióna zaočkovaných," dodal Suja. Riaditeľ tvrdí, že pri aktuálnom záujme by sa mohli už do troch týždňov až mesiaca zatvárať očkovacie centrá. Takýmto tempom by miera zaočkovanosti na Slovensku mohla dosiahnuť len 38 percent, čo je podľa neho realistický odhad.
Naznačovalo by to podľa neho, že problém je niekde inde a zároveň dodal, že ani Čakáreň nie je bez chyby. Problémy podľa Suju spôsobuje aj to, že je v nej prihlásených málo ľudí. V Čakárni na mnohých miestach podľa neho nie je dosť ľudí nad 60 rokov.
Lengvarský sa rozbehol. Upratuje Krajčího ľudí aj systém
Zdroj: Hospodárske noviny, Strana: 3, Servis: , Dátum: 26.04.2021, Autor: Nina Janešíková
POLITIKA
Bratislava – Začal nenápadne. Verejnosti neznámy brigádny generál Vladimír Lengvarský ponúkol v prvých minútach svojho úradovania na ministerstve zdravotníctva médiám krátke a pomerne rozpačité vyhlásenie a dodnes sa aj na vlastných tlačových konferenciách drží skôr v úzadí. No za dverami rezortu už stihol rozbehnúť upratovanie po Marekovi Krajčím – personálne aj organizačné. Masové čistky nechystá, no zmeny v úrade budú pokračovať. „Je to správny človek na správnom mieste v čase pandémie,“ skonštatovala politologička Viera Žúborová a dodala, že to nemusí znamenať, že sa osvedčí aj mimo krízy.
Zmení sa očkovanie aj testovanie
Práve zmeny v riadení pandémie sú však to, na čo teraz verejnosť najviac čaká. Tam Lengvarský chystá hneď niekoľko noviniek. K očkovacej látke sa už v najbližších dňoch môžu dostať aj ľudia starší ako 18 rokov, ktorí budú na vakcináciu sprevádzať seniora staršieho ako 70 rokov. Aj bez toho sa však už čoskoro má otvoriť čakáreň pre všetkých, a to navyše s možnosťou výberu vakcíny. „Musím byť definitívne presvedčený o tom, že to bude fungovať,“ vysvetlil, prečo sa na spustenie systému ešte čaká.
Zvýšiť zaočkovanosť staršej populácie má aj nová kampaň, s ktorou plánujú ís?