Ružová stužka

Ochrana a podpora zdravia a vzdelávania

Rakovina prsníka predstavuje najčastejšiu príčinu smrti na zhubné nádory žien na Slovensku.

Prečo?

Na Slovensku je doteraz veľmi veľa žien, ktoré nevedia o tom, ako predchádzať rakovine prsníka správnou životosprávou. Mnohé nevedia ani to, že pravidelné preventívne mamografické vyšetrenie môže zachrániť ich život.

Podľa platného zákona majú ženy nad 40 r. veku nárok na preventívne mamografické vyšetrenie každé 2 roky až do veku 69 rokov bezplatne, zo zdravotného poistenia (teda bez finančnej úhrady pracovisku).

Pravidelné preventívne mamografické vyšetrenie dokáže zistiť rakovinu prsníka úplne na začiatku vzniku, keď má 3 - 7 mm. Vtedy nie je nutná veľká operácia prsníka, ani náročná následná liečba chemoterapiou.

Preto chceme, sa aby každá slovenská žena vedome starala o svoje zdravie, aby využívala všetky preventívne vyšetrenia na zachovanie svojho zdravia.

Chceme, aby tieto vedomosti boli aj súčasťou každodenného života našich žien a ich rodín.

Ďalším cieľom je podporiť zavedenie mamografického screeningu rakoviny prsníka (pravidelné mamografické vyšetrovanie všetkých žien určitých vekových skupín) na Slovensku.

Prečo je toto potrebné? Doteraz ženy chodia na vyšetrenie prsníkov len vtedy, ak majú problémy. Či už sú to bolesti, alebo si nahmatajú hrčku, často zo strachu pred diagnózou vyšetrenie odkladajú. Výsledok? Dlhodobo zbytočné stresy, pretože sa nejedná o závažnú zmenu, ktorá by ohrozovala život. V prípade, že sa skutočne jedná o onkologické ochorenie, takýto postoj znižuje šancu ženy na kompletné vyliečenie, ako aj na záchranu prsníka. Ženy často nevedia, že ak sa onkologické ochorenie zachytí vo včasných štádiách, nie je potrebné chirurgicky odňať celý prsník. Liečba takéhoto ochorenia je kratšia a menej náročná, ako liečba ochorenia v pozdnom štádiu. Zároveň šanca na vyliečenie je vo včasných štádiách oveľa vyššia, ako v neskorších.

Ďalším cieľom je dosiahnuť,

  • aby sa v povedomí slovenských žien pokladala rakovina prsníka za vážne, ale dobre liečiteľné ochorenie,
  • aby rakovina prsníka nebola v spoločnosti tabu,
  • aby postihnutá žena nebola stigmatizovaná chorobou ani spoločnosťou,
  • aby kvalitná prevencia a zdravotná starostlivosť boli samozrejmosťou.

Účelom fondu je združenie finančných prostriedkov určených na plnenie všeobecne prospešného účelu v oblasti ochrany zdravia so zameraním sa na prevenciu rakoviny prsníka. Fond bude podporovať najmä: odborné činnosti určené na prípravu informačných materiálov, návodu a nácviku na samovyšetrovanie prsníkov a správnej životosprávy aplikované vyskumné sledovania napr. pilotných, preventívnych programov výučbovú činnosť vo vzťahu k žiakom stredných zdravotných škôl, ako aj poslucháčom univerzít a fakúlt lekárskych, pedagogických, sociálnej práce, atď. spoluprácu zainteresovaných inštitúcií na národnej úrovni medzinárodnú spoluprácu pri koordinácii projektov v oblasti prevencie a boja proti rakovine prsníkov.

Ružová Stužka n.f.
Ladzianského 2710/10
831 01 Bratislava
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
číslo účtu n.f.: 262 383 6399 /1100
IČO 36077887
DIČ 2022047797

Zriaďovatelia

Jana Báliková (predseda správnej rady)
Ing. Viera Gajdošová (predseda revíznej komisie)
MUDr. Alena Kállayová (správca)
Ing.arch. Beata Kozáková (člen správnej rady)
Ing. Mária Lokajová (člen správnej rady)

Spomienka

Ing. Mária Kapustová
Zdenka Saxová

Správna rada

Jana Báliková (predseda správnej rady)
Ing. Viera Gajdošová (predseda revíznej komisie)
MUDr. Alena Kállayová (správca)
Ing.arch. Beata Kozáková (člen správnej rady)
Ing. Mária Lokajová (člen správnej rady)
akad. mal. Jitka Bezúrová (člen správnej rady)
Mgr. Darina Kállayová (člen správnej rady)
Eva Macová (člen správnej rady a ekonómka)
Mgr. Bárdyová Zuzana (člen správnej rady)