Myšlienka imunoterapie OOP je veľmi stará. Princípom jej účinku je, že leukocyty stimulované očkovacím sérom, napadajú nádorové bunky a tak ich čiastočne či úplne zničia. Žiaľ, nádorové bunky sa mutáciou neustále menia. Disponujú viacerými spôsobmi ako sa skryť pred imunitným systémom tela. Preto je dôležité, nasadiť očkovanie čo najskôr po diagnostikovaní ochorenia, či dokonca ako prevenciu.
Toho času skúmame v rámci ABCSG (Austrian Breast & Colorectal Cancer Study Group) použitie novodobej imunoterapie v kombinácii s hormonálnou terapiou alebo chemoterapiou ešte pred plánovanou operáciou. Pacienti dostanú účinnú látku Stimuvax ktorá má vyvolať reakciu imunitného systému na nádorové bunky.Očakáva sa, že toto očkovanie proti OOP sotva vyvoláva neželané vedľajšie účinky. V Rakúsku sme prví, ktorí použijú túto metódu v rámci štúdie prvý raz na svete. Tým by sa sen o očkovaní proti OOP priblížil na dosah.
Univ.-Prof. Dr. Christian Marth, gynekológ, Lekárska univerzita Innsbruck, Rakúsko
Text prevzatý od ED Austria, Preklad a adaptácia: Tím ED Slovakia
V dnešných časoch sa často spomína pojem “perzonalizovaná medicína” – čo to vlastne znamená? V minulosti bolo zvykom pri všetkých onkologických ochoreniach aplikovať štandardné jednotné liečebné metódy – bez ohľadu na pacienta či individuálne príznaky a zvláštnosti ochorenia. Výskum priniesol v posledných rokoch v medicíne veľa zmien – dnes dokážeme ďaleko presnejšie charakterizovať onkologické ochorenie u každého jednotlivca a popísať ho stále presnejšími molekulobiologickými vyšetreniami individuálne. Inak povedané:OOP u pani A nie je biologicky identické s ochorením pani B a črevné onkologické ochorenie pána C je odlišné od črevného onkologického ochorenia pána D.
My, lekári a výskumníci už roky pracujeme na vývoji individuálne nastaveného vyšetrovania a priblížení sa tak genetickej jedinečnosti rakovinových nádorov a ich terapie. Práve OOP sa – opakovane – stalo priekopníkom v onkológii. „Hormónreceptorpozitívne“ ochorenie sa dnes rutinne lieči celkom inak ako OOP bez hormónreceptorov. Tie formy OOP, pri ktorých je výrazný HER/2 onkogén, sú pomocou cielenej antireceptorovej terapie lepšie liečiteľné a cielenejšie (s menšími vedľajšími účinkami) ako ešte pred 10 rokmi.
Individualizovaná terapia často popri presnom vyšetrení typu a štádiu ochorenia, vyžaduje tiež veľmi náročnú analýzu charakteru nádora (tzv. biomarkerprofil). Okrem toho sa čím ďalej, tým viac sústreďujeme nielen na rozdiely v ochorení, ale aj podchytenie individuálnych biologických vlastností pacientov a pacientiek (napr. vek, váha či sprievodné ochorenia). To sa zohľadní pri interdisciplinárnom prístupe k terapii. Zvyšuje sa tak šanca pacienta alebo pacientky na účinnú terapiu za minimalizovaných vedľajších účinkov a zvyšuje sa miera prežitia. Poctivo však treba dodať, že ešte nie sme tak ďaleko, aby sme plne chápali VŠETKY vlastnosti onkologických ochorení. Terapia prispôsobená konkrétnemu pacientovi / pacientke „na mieru“ je tak ešte stále hudbou budúcnosti. Pokrok nevyhnutný na dosiahnutie takej terapie umožňuje klinický výskum. Práve v Rakúsku je celkový vývoj modernej terapie onkologických ochorení všeobecne uznávaný a populárny.
Veľké národné i medzinárodné štúdie sa aktuálne zaoberajú individualizáciou terapie onkologických ochorení. Chceme dosiahnúť stav umožňujúci presné napadnutie rakovinových buniek, a to čo najširším záberom terapie, napr. použitím tzv. „designer drugs“.
V tomto prípade sa ani tak nejedná o tradičné protirakovinové lieky, ale o protilátky či látky, napádajúce rastový mechanizmus nádorových buniek.
Dôležitým krokom k ďalšiemu zlepšeniu individuálnych liečebných stratégií je presadenie striktnej interdisciplinarity pri plánovaní terapie. Spoločným určením operácie, ožarovania a medikamentóznej terapie konzíliom sa zaručuje každému pacientovi / pacientke optimálny úžitok z odbornej a vedeckej úrovne zúčastnených špecialistov.
Akceptujeme tak štandardné moderné terapie, klinické štúdie, ako aj odborné znalosti a skúsenosti lekárov prísne rešpektujúc zákonné smernice Komisie pre etiku.
Klinické štúdie sú ručiteľom serióznosti výskumu k úžitku a dobru pacientov, práve v počínajúcom období personalizovanej terapie.
Univ.-Prof. Dr. Michael Gnant, chirurg, Univerzitná chirurgická klinika, Viedeň, Rakúsko
Text prevzatý od ED Austria, Preklad a adaptácia: Tím ED Slovakia
Aká je odporúčaná dĺžka hormonálmej terapie?
Bunky karcinómu prsníka závislé na hormónoch obsahujú tzv. receptory (kontaktné miesta) pre estrogény. Ak sa tieto pri vyšetreniach tkanív nájdu, hovorí sa o pozitivite voči danému receptoru (ER+). Pomocou antihormonálnej terapie Tamoxifenom alebo tzv. inhibítorom aromatáz (Anastrozol, Letrozol alebo Exemestan) sa recidíva dá redukovať až o 50 %. Tým predstavuje hormonálna terapia jeden z najúčinnejších prostriedkov pri OOP. K udržaniu účinku tohoto efektu je nutné relatívne dlhodobé užívanie týchto liekov. Až donedávna sa odporúčalo túto podpornú antihormonálnu terapiu aplikovať dlhšie než 5 rokov.
Trochu inak sa javí situácia pri užívaní Tamoxifenu: Iba dve štúdie dokazujú, že predĺžené užívanie (nad 10 rokov) umožňuje ďalšiu redukciu rizika recidívy. Na základe týchto najnovších poznatkov panuje dnes všeobecne názor, že 10 ročná kúra Tamoxifenom je lepšia než kúra kratšia. Alternatívou k tomuto procesu pre ženy v období po menopauze, ktoré majú vysoké rizikom recidívy, a ktoré už aspoň 5 rokov užívali Tamoxifen, je rozšírenie terapie s tzv. inhibítorom aromatázy o ďalších 3 - 5 rokov. V pokročilom štádiu OOP sa terapia aplikuje tak dlho, pokiaľ ochorenie nezačne ďalej progredovať. V tomto prípade naďalej pokračuje antihormonálna terapia, ale iným antihormonálnym liekom.
Kedy sa vyskytujú výnimky?
V princípe sa odporúča všetkým pacientkám s ER-pozitívnym OOP doplnková hormonálna terapia v trvaní min. 5 rokov. Prípadná redukcia dĺžky terapie by mohla pre pacientku zvýšiť riziko návratu ochorenia (recidívy). Pretože prípadné vedľajšie účinky hormonálnej terapie predstavujú dôležitú príčinu jej predčasného prerušenia, je zvládnutie vedľajších účinkov obzvlášť dôležité.
Dr. Michael Hubalek, gynekológ, lekárska univerzita, Innsbruck, Rakúsko
Text prevzatý od ED Austria, Preklad a adaptácia: Tím ED Slovakia
5 – 10 % onkologických ochorení prsníka je ovplyvnených dedičným zaťažením. Preto je dôležité dedičné onkologické ochorenia včas identifikovať a ponúknuť cielenú starostlivosť. Taktiež je dôležité ponúknuť programy včasnej identifikácie, aby sa dosiahlo signifikantného zvýšenia šancíe na vyliečenie.
BRCA1 a BRCA2
U BRCA1 a BRCA2 sa jedná o gény, tzv. “Tumor-Supressor-Gény” čo v preklade znamená, že potláčajú vznik onkologického ochorenia. BRCA znamená Breast Cancer (onkologické ochorenie prsníka).
Oba tieto gény nosí každý človek, muž či žena, už od narodenia v sebe. Ak sa však na jednom z týchto génov vyskytne nejaká zmena, nedokážu si svoju úlohu plnohodnotne plniť, čím sa zvýši riziko onkologického ochorenia tohto jednotlivca.
Krvné vzorky sa v Rakúsku analyzujú v špeciálnom laboratóriu Univerzitnej kliniky pre gynekológiu v AKH Viedeň, i keď sa vyšetrenie konalo v inej nemocnici či ordinácii.
Približne 5 % výskytu onkologických ochorení prsníka je následok zmeny (mutácie) v génoch BRCA1 a BRCA2. Chorobný obraz spôsobený mutáciou týchto génov sa v nemčine nazýva “familiäres Mamma- und Ovarialkarzinom” (angl. Hereditary Breast and Ovarian Cancer, HBOC).
Osobné genetické poradenstvo vykonáva špeciálne vyškolený lekár – genetik, napríklad v genetickej poradni OÚSA v Bratislave. V niektorých poradniach je možnosť konzultácie aj so špeciálne vyškoleným klinickým psychológom.
Priebeh genetickej konzultácie je nasledovný: najprv sa vyjasní, z čoho vyplýva vaša požiadavka na genetickú kozultáciu. Potom sa vyhotoví váš rodokmeň so všetkými ako z otcovej, tak i z matkinej strany onkologickými chorobami postihnutými rodinnými príslušníkmi. Obzvlášť dôležité sú informácie o počte chorých a ich veku pri nástupe ochorenia.
Čo môžem urobiť už pred genetickým poradenstvom?
Pokúste sa, prosím, zhromaždiť čo najviac informácií o histórii vašej rodiny ako z otcovej tak i z matkinej strany (mená, dáta narodenia a úmrtia, ochorenia, atď.). Obzvlášť dôležité sú informácie o onkologických ochoreniach, ktoré sa vo vašej rodine vyskytli. Tiež je vhodné aby ste, ak to bude možné, priniesli i príslušnú zdravotnú dokumentáciu.
Text prevzatý od ED Austria, Preklada adaptácia: Tím ED Slovakia