nechtik

Calendula officinalis

Autorka Alica:

Je to jednoročná bylina. Má vretenovitý koreň, 20 až 50 cm vysokú rozkonárenú stopku s pomarančovožltými kvetmi astrovitého tvaru.

Zber a sušenie:

Na čaj a tinktúru zbierame len hlavičky rozkvitnutých kvetov (júl - august), najlepšie za slnečného počasia medzi 11 - 14. hodinou. Sušíme ich v tenkých vrstvách na site, nie na slnku a najlepšie na vzdušnom mieste.

Účinok a použitie:

Pre jeho protizápalové, hojivé, antibakteriálne, protiplesňové a imunitu podporujúce účinky patrí medzi naše najvýznamnejšie liečivé rastliny. Pomáha pri streptokokových a stafylokokových infekciách, hnisavých ranách, vredoch. Kvety pôsobia utišujúco na centrálnu nervovú sústavu, znižujú tlak a posilňujú srdce. Majú tiež žlčotvorný účinok.

Nechtík pomáha aj pri zápaloch tráviacich orgánov (žalúdka, žlčníka, čriev) ideálne v kombinácii s rebríčkom obyčajným, ľubovníkom bodkovaným a repíkom lekárskym.

Čaj z praxe:

Po štipke z každej bylinky dáme do 2 dl pohára, zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať 15 až 20 minút. Potom scedíme a po dúškoch pomaly popíjame.

Masť pomáha pri rôznych bolestiach (aj chronických) kĺbov, krížov, celého pohybového aparátu.

Moja overená výroba masti:

15 celých kvetov nechtíka - stopky, listy a hlavičky alebo len 20 veľkých hlavičiek natrháme v záhrade tesne pred prípravou masti. V malom hrnci pomaly roztápame 1/2 kila kvalitnej nesolenej bravčovej masti najlepšie z loja (len už ho teraz nie je možné kúpiť). Počas roztápania nakrájame všetky nechtíky na drobno a počkáme, kým sa masť zohreje do bodu varu. Celú zmes nechtíkov vsypeme do horúcej masti, necháme speniť, drevenou varechou premiešame a odstavíme hrniec zo sporáka. Prikryjeme pokrievkou a dáme hrniec na chladné miesto - no nie do chladničky na 24 hodín. Na druhý deň si pripravíme nekovovú nádobu s nekovovým sitom a gázou. Tiež malé nádobky s uzáverom. Hrniec s masťou pomaly zohrejeme do bodu varu, odstavíme a prelejeme cez gázu v site do nádoby. Dobre vyžmýkame gázu a jej obsah si odložíme do inej misky. Môžeme ho použiť hneď ako obklad na chronickú bolesť v kolene alebo v krížoch. Ešte teplú masť nalejeme do malých sklenených nádobiek so širším otvorom, uzavrieme a necháme vychladnúť. Počas celej prípravy myslíme pozitívne na to, koľkým ľuďom pomôžeme od ich trápenia a bolestí. Po úplnom vychladnutí skladujeme mastičky v chladničke alebo chladnej komore.

Odložený „koláč” z nechtíka priložíme na miesto, ktoré nás dlhodobo trápi. Môžeme si „koláč” mierne prihriať, prekryjeme ho 1 až 2 vrstvami bavlnenou/ľanovou handričkou a upevníme zľahka elastickým obväzom. Neprikladáme mikroténové vrecko ani igelit - mohli by sme si spôsobiť väčšiu bolesť a zvýšenú teplotu. Toto mám  overené. Takýto obklad môžeme nechať pôsobiť aj celú noc. Môžeme ho s trochou pridanej masti použiť 3x za sebou a potom ho vyhodiť.

Robila som aj kombináciu nechtíka s olivovým olejom, ale to nie je ono.

Moja masť pomohla pri poranení kolena, po uštipnutí hmyzom, pri reumatických bolestiach, zahojila tržné rany psíkovi, zmiernila silný kašeľ obkladom hrudníka a hrdla a dokonca masť pripravená len z hlavičiek chutila aj na chlebe.

Ja nechtík pridávam všade do jedla, polievok aj do šalátov.

Autorka Magdaléna:

Nechtík je vynikajúci pri problémoch s trávením, pálení záhy, žlčníkových problémoch:

Vynález môjho ocka (veľmi príjemný hlavne pre pánov?s rýchlym účinkom)

Nechtíkové brandy
  • Kvalitný koňak - Karpatské brandy (alebo iný koncentrovaný alkohol)
  • Fľašu do polovice naplníme natrhanými hlavičkami čerstvého nechtíka
  • Zalejeme alkoholom a necháme na slnku stát 10- 14 dní.

Pri tráviacich problémoch stačí 1-2 polievkové lyžice zapiť vodou. Okamžitá úľava.